Кыргыз Республикасынын Жогорку Кенешинин чет өлкөлөрдүн парламенттери менен кызматташтык боюнча достук депутаттык топтору

24-06-2016 12:07

Кыргыз Республикасынын Жогорку Кенешинин Россия Федерациясы менен кызматташтык боюнча достук депутаттык тобу.
- Исаев Канатбек Кедейканович (Кыргызстан) - жетекчиси
- Аманкулов Марат Аскерович (КСДП) - жетекчинин орун басары
- Турсунбеков Чыныбай Акунович (КСДП);
- Өмуркулов Иса Шейшенкулович (КСДП); 
- Кодуранова Асель Союзбековна (КСДП);
- Арапбаев Азамат Абдуллажанович (КСДП);
- Айнакулов Мухтарбек Айнакулович (КСДП);
- Строкова Евгения Григорьевна (КСДП);
- Рыспаев Кожобек Жайчыбекович (КСДП);
- Маннанов Ильхом Абдукахарович (КСДП);
- Мадеминов Мурадыл Ганыевич (КСДП);
- Жетигенов Бакытбек Жеңишбекович (КСДП);
- Бекешов Дастан Далабайевич (КСДП);
- Артыкбаев Осмонбек Мамбетжанович (КСДП);
- Бабанов Өмүрбек Токтогулович (Республика-Ата-Журт);
- Казакбаев Руслан Айтбаевич (Республика-Ата-Журт);
- Сабиров Максат Эсенович (Республика-Ата-Журт);
- Кыдыралиев Умбеталы Токторалиевич (Республика-Ата-Журт);
- Мамытов Талант Турдумаматович (Республика-Ата-Журт);
- Жээнчороев Мирлан Канатбекович (Республика-Ата-Журт);
- Тулендыбаев Пархат Розымович (Республика-Ата-Журт);
- Баймуратов Калдарбек Шакирович (Республика-Ата-Журт);
- Райымкулов Бактыбек Кемелбекович (Республика-Ата-Журт);
- Мавлянова Махабат Эргешовна (Республика-Ата-Журт);
- Жамангулов Акылбек Жекшенович (Республика-Ата-Журт);
- Иминов Фархат Ажмуханбетович (Республика-Ата-Журт);
- Сыдыков Бактыбек Үсөнович (Республика-Ата-Журт);
- Турускулов Жыргалбек Күрүчбекович (Республика-Ата-Журт);
- Зулушев Курманкул Токторалыевич (Республика-Ата-Журт);
- Исаева Динара Шертаевна (Республика-Ата-Журт);
- Баатырбеков Алмазбек Баатырбекович (Кыргызстан);
- Төлөнов Данияр Эрмекович (Кыргызстан);
- Асылбек уулу Дамирбек (Кыргызстан);
- Шайназаров Тынчтык Урайимович (Өнүгүү-Прогресс);
- Жамалдинов Зиядин Исламович (Өнүгүү-Прогресс);
- Бакиров Мирлан Исакбекович (Өнүгүү-Прогресс);
- Юсуров Абдумажит Лелезович (Өнүгүү-Прогресс);
- Масалиев Исхак Абсаматович (Өнүгүү-Прогресс);
- Чудинов Игорь Витальевич (Бир Бол);
- Жумалиев Кубанычбек Мырзабекович (Бир Бол);
- Жапаров Акылбек Үсөнбекович (Бир Бол);
- Шадиев Аскарбек Алимбаевич (Бир Бол);
- Бакчиев Жаныбек Абдукапарович (Бир Бол);
- Шыкмаматов Алмамбет Насырканович (Ата Мекен);
- Токтошев Эмиль Токтакунович (Ата Мекен);
- Садык Шер-Нияз (Ата Мекен);
- Мамашова Айсулуу Турусбековна (Ата Мекен);
-Никитенко Наталья Владимировна (Ата Мекен);
- Субанбеков Бакирдин Жамалович (Бир Бол);
- Назаров Аймамат Кошоевич (Кыргызстан);
- Ормонов Улугбек Зулпукарович (Бир - Бол);

- Эргешов Алмазбек Манасбекович (Кыргызстан);

-Карашев Аалы Азимович (КСДП);

-Осмонова Айнура Шермаматовна (КСДП);

-Касымалиева Аида Камчыбековна (КСДП);

- Асылбаева Гүлшат Кадыровна (Өнүгүү-Прогресс);

- Керезбеков Канат Керезбекович (КСДП);

-Рысалиев Зарылбек Кылычбекович (Республика Ата Журт).

2. Кыргыз Республикасынын Жогорку Кенешинин Украина, Беларусь Республикасы, Молдова Республикасы менен кызматташтык боюнча достук депутаттык тобу.
- Айдаров Салайдин Абдираевич - жетекчиси
- Турускулов Жыргалбек Күрүчбекович (Республика-Ата-Журт);
- Алимбеков Нурбек Каарыевич (Кыргызстан);
- Султанов Абдыкапар Маданбекович (Өнүгүү-Прогресс);
- Бакчиев Жаныбек Абдукапарович (Бир Бол);

-Рысалиев Зарылбек Кылычбекович (Республика Ата Журт).

3. Кыргыз Республикасынын Жогорку Кенешинин Азербайжан Республикасы менен кызматташтык боюнча достук депутаттык тобу.
-Икрамов Тазабек Икрамович (Өнүгүү-Прогресс) - жетекчиси
-Масабиров Талайбек Айтмаматович (Кыргызстан) - жетекчинин орун басары
- Айнакулов Мухтарбек Айнакулович (КСДП);
- Абжалиев Алиярбек Токобекович (Республика-Ата-Журт);
- Ибраимжанов Болотбек Сапарбаевич (Республика-Ата-Журт);
- Жунус уулу Алтынбек (Өнүгүү-Прогресс).

4. Кыргыз Республикасынын Жогорку Кенешинин Өзбекстан Республикасы менен кызматташтык боюнча достук депутаттык тобу.
- Акматов Алмасбек Жумабекович (Бир Бол)-жетекчиси;

- Каримов Нодирбек Тохтосинович (КСДП)-жетекчинин орун басары;

- Бабанов Өмүрбек Токтогулович (Республика-Ата-Журт);
- Райымкулов Бактыбек Кемелбекович (Республика-Ата-Журт);
- Нурматов Кубанычбек Советович (Кыргызстан);
- Турсунбаев Азизбек Атакозуевич (Кыргызстан);
- Султанов Абдыкапар Маданбекович (Өнүгүү-Прогресс);

-Исаков Музаффар Ахмадхожаевич (КСДП);

- Рысалиев Зарылбек Кылычбекович (Республика Ата Журт).
.

5. Кыргыз Республикасынын Жогорку Кенешинин Таджикстан Республикасы жана Түркмөнстан менен кызматташтык боюнча достук депутаттык тобу.
- Жураев Сайдолимжан Маруфович (КСДП)-жетекчиси;

Түмөнбаева Рада Мураталыевна (Республика-Ата-Журт)- жетекчинин орун басары
- Кулбараков Автандил Илдузович (КСДП);
- Тиллаев Таабалды Гапырович (Республика-Ата-Журт);
- Райымкулов Бактыбек Кемелбекович (Республика-Ата-Журт);
- Исаев Канатбек Кедейканович (Кыргызстан); 
- Узакбаев Абылкайыр Осмонбекович (Өнүгүү-Прогресс);

- Акматов Алмасбек Жумабекович (Бир Бол).

6. Кыргыз Республикасынын Жогорку Кенешинин Казакстан Республикасы менен кызматташтык боюнча достук депутаттык тобу.

- Эргешов Алмазбек Манасбекович (Кыргызстан)-жетекчиси;

- Аттокуров Данияр Бексултанович (КСДП)-жетекчинин орун басары;

- Исаева Динара Шертаевна (Республика-Ата-Журт)-жетекчинин орун басары;

- Турсунбеков Чыныбай Акунович (КСДП);
- Момбеков Рыскелди Чыныбекович (КСДП);
- Айнакулов Мухтарбек Айнакулович (КСДП);
- Зулпукаров Төрөбай Закирович (КСДП);

- Бабанов Өмүрбек Токтогулович (Республика-Ата-Журт);
- Тулендыбаев Пархат Розымович (Республика-Ата-Журт);
- Райымкулов Бактыбек Кемелбекович (Республика-Ата-Журт);
- Мавлянова Махабат Эргешовна (Республика-Ата-Журт);
- Жамангулов Акылбек Жекшенович (Республика-Ата-Журт);
- Сыдыков Бактыбек Үсөнович (Республика-Ата-Журт);
- Турускулов Жыргалбек Күрүчбекович (Республика-Ата-Журт);
- Байбакпаев Екметкул Журукпаевич (Республика-Ата-Журт);
- Исаев Канатбек Кедейканович (Кыргызстан); 
- Жамалдинов Зиядин Исламович (Өнүгүү-Прогресс);
- Сулайманов Алтынбек Турдубаевич (Бир Бол);
- Шадиев Аскарбек Алимбаевич (Бир Бол);
- Текебаев Өмүрбек Чиркешович (Ата Мекен);
- Нышанов Сайдулла Канболотович (Ата Мекен);
- Маматов Абдимуктар Маматович (Ата Мекен);
- Самаев Урматбек Обозбекович (Кыргызстан);

- Назаров Айтмамат Кошоевич (Кыргызстан);

- Никитенко Наталья Владимировна (Ата Мекен);

- Керезбеков Канат Керезбекович (КСДП);

-Рысалиев Зарылбек Кылычбекович (Республика Ата Журт).

7. Кыргыз Республикасынын Жогорку Кенешинин Армения Республикасы жана Грузия менен кызматташтык боюнча достук депутаттык тобу.
- Нурматов Кубанычбек Советович (Кыргызстан) - жетекчиси
- Акаев Жанарбек Кубанычович (КСДП);
- Түмөнбаева Рада Мураталыевна (Республика-Ата-Журт);
- Макеев Нурланбек Кадыкеевич (Кыргызстан);
- Султанов Абдыкапар Маданбекович (Өнүгүү-Прогресс);
- Абдылдаев Мыктыбек Юсупович (Бир Бол);
- Акматов Алмасбек Жумабекович (Бир Бол);
- Салянова Аида Жеңишбековна (Ата Мекен);

- Касымалиева Аида Камчыбековна (КСДП);

- Керезбеков Канат Керезбекович (КСДП).

Кыргыз Республикасынын Жогорку Кеңешинин Түндүк, Борбордук жана Түштүк Америка мамлекеттери менен кызматташтык боюнча достук депутаттык топтору:

8. Кыргыз Республикасынын Жогорку Кенешинин Америка Кошмо Штаттары жана Канада менен кызматташтык боюнча достук депутаттык тобу.
- Бекешов Дастан Далабайевич (КСДП) – жетекчиси
- Жамангулов Акылбек Жекшенович (Республика-Ата-Журт) - жетекчинин орун басары
- Мамашова Айсулуу Турусбековна (Ата Мекен) - жетекчинин орун басары
- Турсунбеков Чыныбай Акунович (КСДП);
- Сурабалдиева Эльвира Жыргалбековна (КСДП);
- Примов Улан Бердибаевич (КСДП);
- Молдобекова Гүлкан Сакиновна (КСДП);
- Кодуранова Асель Союзбековна (КСДП);
- Аттокуров Данияр Бексултанович (КСДП);
- Акаев Жанарбек Кубанычович (КСДП);
- Рыспаев Кожобек Жайчыбекович (КСДП);
- Нурбаев Абдывахап Мамодрасулович (КСДП);
- Мусабекова Жылдыз Аманбековна (КСДП);
- Маннанов Ильхом Абдукахарович (КСДП);
- Каримов Нодирбек Тохтосинович (КСДП);
- Жураев Сайдолимжан Маруфович (КСДП);
- Артыков Анвар (КСДП);
- Артыкбаев Осмонбек Мамбетжанович (КСДП);
- Бабанов Өмүрбек Токтогулович (Республика-Ата-Журт);
- Казакбаев Руслан Айтбаевич (Республика-Ата-Журт);
- Сабиров Максат Эсенович (Республика-Ата-Журт);
- Өмүрбекова Алтынай Сейитбековна (Республика-Ата-Журт);
- Жээнчороев Мирлан Канатбекович (Республика-Ата-Журт);
- Исмаилова Аида Жекшенбаевна (Республика-Ата-Журт);
- Тиллаев Таабалды Гапырович (Республика-Ата-Журт);
- Абжалиев Алиярбек Токобекович (Республика-Ата-Журт);
- Баймуратов Калдарбек Шакирович (Республика-Ата-Журт);
- Мавлянова Махабат Эргешовна (Республика-Ата-Журт);
- Ибраимжанов Болотбек Сапарбаевич (Республика-Ата-Журт);
- Иминов Фархат Ажмуханбетович (Республика-Ата-Журт);
- Зулушев Курманкул Токторалыевич (Республика-Ата-Журт);
- Алтынбеков Айбек (Республика-Ата-Журт);
- Конушбаев Тынчтыкбек Кадырбекович (Кыргызстан);
- Турсунбаев Азизбек Атакозуевич (Кыргызстан);
- Төлөнов Данияр Эрмекович (Кыргызстан);
- Калмаматов Жыргалбек Айтиевич (Кыргызстан);
- Алимбеков Нурбек Каарыевич (Кыргызстан);
- Асылбек уулу Дамирбек (Кыргызстан);
- Жумабеков Дастанбек Артисбекович (Кыргызстан);
- Масабиров Талайбек Айтмаматович (Кыргызстан);
- Төрөбаев Бакыт Эргешович (Өнүгүү-Прогресс);
- Юсуров Абдумажит Лелезович (Өнүгүү-Прогресс);
- Жамалдинов Зиядин Исламович (Өнүгүү-Прогресс);
- Асылбаева Гүлшат Кадыровна (Өнүгүү-Прогресс);
- Пирматов Исхак Айтбаевич (Бир Бол);
- Чудинов Игорь Витальевич (Бир Бол);
- Нышанов Сайдулла Канболотович (Ата Мекен);
- Шыкмаматов Алмамбет Насырканович (Ата Мекен);
- Токтошев Эмиль Токтакунович (Ата Мекен);
- Сулейманов Бахадыр Исхакович (Ата Мекен);
- Салянова Аида Жеңишбековна (Ата Мекен);
- Самаев Урматбек Обозбекович (Кыргызстан);
- Назаров Айтмамат Кошоевич (Кыргызстан);
- Ормонов Улугбек Зулпукарович (Бир Бол);

- Эргешов Алмазбек Манасбекович (Кыргызстан);
- Түмөнбаева Рада Мураталыевна (Республика-Ата-Журт);

- Сарсейитов Исланбек Зайырбекович (Кыргызстан);

-Айдаров Салайдин Абдираевич (Кыргызстан);

-Карашев Аалы Азимович (КСДП);

-Осмонова Айнура Шермаматовна (КСДП);

-Касымалиева Аида Камчыбековна (КСДП).

9. Кыргыз Республикасынын Жогорку Кенешинин түштүк америка мамлекеттери менен кызматташтык боюнча достук депутаттык тобу. 
- Момбеков Рыскелди Чыныбекович (КСДП)-жетекчиси;
- Токторов Алммазбек Сатиевич (Кыргызстан) - жетекчинин орун басары;

- Аманкулов Марат Аскерович (КСДП);
- Строкова Евгения Григорьевна (КСДП);
- Рыспаев Кожобек Жайчыбекович (КСДП);
- Зулпукаров Төрөбай Закирович (КСДП);
- Жетигенов Бакытбек Жеңишбекович (КСДП);
- Байбакпаев Екметкул Журукпаевич (Республика-Ата-Журт);
- Икрамов Тазабек Икрамович (Өнүгүү-Прогресс);
- Жолдошбаев Камчыбек Жолдошбаевич (Өнүгүү-Прогресс); 
- Жапаров Акылбек Үсөнбекович (Бир Бол);
- Текебаев Өмүрбек Чиркешович (Ата Мекен);
- Субанбеков  Бакирдин  Жамалович (Бир Бол).

Кыргыз Республикасынын Жогорку Кеңешинин Европа мамлекеттери (анын ичинде Израиль Мамлекети) менен кызматташтык боюнча достук депутаттык топтору:

10. Кыргыз Республикасынын Жогорку Кенешинин Латвия, Литва жана Эстония менен кызматташтык боюнча достук депутаттык тобу. 
- Исаева Динара Шертаевна (Республика-Ата-Журт) - жетекчиси
- Сулайманов Алтынбек Турдубаевич (Бир Бол) - жетекчинин орун басары
- Түмөнбаева Рада Мураталыевна (Республика-Ата-Журт);
- Жунус уулу Алтынбек (Өнүгүү-Прогресс);
- Узакбаев Абылкайыр Осмонбекович (Өнүгүү-Прогресс);
- Шадиев Аскарбек Алимбаевич (Бир Бол);

- Асылбаева Гульшат Кадыровна.

11. Кыргыз Республикасынын Жогорку Кенешинин Франция Республикасы, Испания жана Португалия менен кызматташтык боюнча достук депутаттык тобу. 
- Төрөбаев Бакыт Эргешович (Өнүгүү-Прогресс) - жетекчиси
- Сыдыков Бактыбек Үсөнович (Республика-Ата-Журт) - жетекчинин орун басары
- Өмүркулов Иса Шейшенкулович (КСДП); 
- Молдобекова Гүлкан Сакиновна (КСДП);
- Жетигенов Бакытбек Жеңишбекович (КСДП);
- Бекешов Дастан Далабайевич (КСДП);
- Жураев Сайдолимжан Маруфович (КСДП);
- Өмүрбекова Алтынай Сейитбековна (Республика-Ата-Журт);
- Жээнчороев Мирлан Канатбекович (Республика-Ата-Журт);
- Жунус уулу Адыл (Республика-Ата-Журт);
- Бокоев Кенжебек Сатымкулович (Республика-Ата-Журт);
- Мавлянова Махабат Эргешовна (Республика-Ата-Журт);
- Конушбаев Тынчтыкбек Кадырбекович (Кыргызстан);
- Масабиров Талайбек Айтмаматович (Кыргызстан);
- Шайназаров Тынчтык Урайимович (Өнүгүү-Прогресс);
- Пирматов Исхак Айтбаевич (Бир Бол);
- Субанбеков Бакирдин Жамалович (Бир Бол);
- Ормонов Улугбек Зулпукарович (Бир - Бол);
- Айдаров Салайдин Абдираевич (Кыргызстан);

- Сарсейитов Исланбек Зайырбекович (Кыргызстан).


12. Кыргыз Республикасынын Жогорку Кенешинин Германия Федеративдик Республикасы менен кызматташтык боюнча достук депутаттык тобу. 
- Алтыбаева Айнуру Тойчиевна (КСДП) - жетекчиси
- Жунус уулу Алтынбек (Өнүгүү-Прогресс) - жетекчинин орун басары
- Сурабалдиева Эльвира Жыргалбековна (КСДП); 
- Аттокуров Данияр Бексултанович (КСДП);
- Айнакулов Мухтарбек Айнакулович (КСДП);
- Матраимов Искендер Исмаилович (КСДП);
- Мадеминов Мурадыл Ганыевич (КСДП);
- Артыкбаев Осмонбек Мамбетжанович (КСДП);
- Нурбаев Абдывахап Мамодрасулович (КСДП);
- Кыдыралиев Умбеталы Токторалиевич (Республика-Ата-Журт);
- Жунус уулу Адыл (Республика-Ата-Журт);
- Баймуратов Калдарбек Шакирович (Республика-Ата-Журт);
- Бокоев Кенжебек Сатымкулович (Республика-Ата-Журт);
- Алтынбеков Айбек (Республика-Ата-Журт);
- Калмаматов Жыргалбек Айтиевич (Кыргызстан);
- Асылбек уулу Дамирбек (Кыргызстан);
- Жутанов Алмаз Токтоназарович (Өнүгүү-Прогресс);
- Пирматов Исхак Айтбаевич (Бир Бол);
- Жумалиев Кубанычбек Мырзабекович (Бир Бол);
- Абдылдаев Мыктыбек Юсупович (Бир Бол);
- Бакчиев Жаныбек Абдукапарович (Бир Бол);
- Нышанов Сайдулла Канболотович (Ата Мекен);
- Шыкмаматов Алмамбет Насырканович (Ата Мекен);
- Садык Шер-Нияз (Ата Мекен);
- Сулейманов Бахадыр Исхакович (Ата Мекен);
- Салянова Аида Жеңишбековна (Ата Мекен);
- Самаев Урматбек Обозбекович (Кыргызстан);
- Токторов Алмазбек Сатыевич (Кыргызстан);
- Назаров Айтмамат Кошоевич (Кыргызстан);
- Эргешов Алмазбек Манасбекович (Кыргызстан).
13. Кыргыз Республикасынын Жогорку Кенешинин Улуу Британия Бириккен Королдугу жана Түндүк Ирландия, Ирландия Республикасы менен кызматташтык боюнча достук депутаттык тобу. 
- Сурабалдиева Эльвира Жыргалбековна (КСДП) - жетекчиси 
- Матраимов Искендер Исмаилович - жетекчинин орун басары

-Алтыбаева Айнуру Тойчиевна (КСДП);
- Акаев Жанарбек Кубанычович (КСДП);
- Мадеминов Мурадыл Ганыевич (КСДП);
- Артыков Анвар (КСДП);
- Өмүрбекова Алтынай Сейитбековна (Республика-Ата-Журт);
- Жээнчороев Мирлан Канатбекович (Республика-Ата-Журт);
- Абжалиев Алиярбек Токобекович (Республика-Ата-Журт);
- Жунус уулу Адыл (Республика-Ата-Журт);
- Баймуратов Калдарбек Шакирович (Республика-Ата-Журт);
- Төлөнов Данияр Эрмекович (Кыргызстан);
- Алимбеков Нурбек Каарыевич (Кыргызстан);
- Турсунбаев Азизбек Атакозуевич (Кыргызстан);
- Макеев Нурланбек Кадыкеевич (Кыргызстан);
- Жумабеков Дастанбек Артисбекович (Кыргызстан);
- Төрөбаев Бакыт Эргешович (Өнүгүү-Прогресс);
- Жолдошбаев Камчыбек Жолдошбаевич (Өнүгүү-Прогресс);
- Акматов Алмасбек Жумабекович (Бир Бол);
- Бакчиев Жаныбек Абдукапарович (Бир Бол);
- Текебаев Өмүрбек Чиркешович (Ата Мекен);
- Мамашова Айсулуу Турусбековна (Ата Мекен);
- Маматов Абдимуктар Маматович (Ата Мекен);
- Шыкмаматов Алмамбет Насырканович (Ата Мекен).
- Никитенко Наталья Владимировна (Ата Мекен);
- Артыкбаев Осмонбек Мамбетжанович (КСДП);

- Баатырбеков Алмазбек Баатырбекович (Кыргызстан);
-Сарсейитов Исланбек Зайырбекович (Кыргызстан);

-Айдаров Салайдин Абдираевич (Кыргызстан);

-Карашев Аалы Азимович (КСДП);

-Касымалиева Аида Камчыбековна (КСДП).

14. Кыргыз Республикасынын Жогорку Кенешинин Италия, Швейцария жана Ватикан менен кызматташтык боюнча достук депутаттык тобу. 
- Матраимов Искендер Исмаилович (КСДП) - жетекчиси
- Өмуркулов Иса Шейшенкулович (КСДП); 
- Молдобекова Гүлкан Сакиновна (КСДП);
- Строкова Евгения Григорьевна (КСДП);
- Орозова Карамат Бабашевна (КСДП);
- Мусабекова Жылдыз Аманбековна (КСДП);
- Кулбараков Автандил Илдузович (КСДП)
- Артыков Анвар (КСДП);
- Түмөнбаева Рада Мураталыевна (Республика-Ата-Журт);
- Исмаилова Аида Жекшенбаевна (Республика-Ата-Журт);
- Жунус уулу Адыл (Республика-Ата-Журт);
- Ибраимжанов Болотбек Сапарбаевич (Республика-Ата-Журт);
- Алтынбеков Айбек (Республика-Ата-Журт);
- Бакиров Мирлан Исакбекович (Өнүгүү-Прогресс);
- Жутанов Алмаз Токтоназарович (Өнүгүү-Прогресс);
- Масалиев Исхак Абсаматович (Өнүгүү-Прогресс);
- Шадиев Аскарбек Алимбаевич (Бир Бол);

- Бакчиев Жаныбек Абдукапарович (Бир Бол).

15. Кыргыз Республикасынын Жогорку Кенешинин Бельгия, Люксембург Улуу Герцогдугу жана Нидерландар менен кызматташтык боюнча достук депутаттык тобу. 
- Тиллаев Таабалды Гапырович (Республика-Ата-Журт) – жетекчиси;
- Аманкулов Марат Аскерович (КСДП) - жетекчинин орун басары;
- Узакбаев Абылкайыр Осмонбекович (Өнүгүү-Прогресс);
- Султанов Абдыкапар Маданбекович (Өнүгүү-Прогресс);
- Сулайманов Алтынбек Турдубаевич (Бир Бол);
- Текебаев Өмүрбек Чиркешович (Ата Мекен);
- Токтошев Эмиль Токтакунович (Ата Мекен);

- Никитенко Наталья Владиморовна (Ата Мекен);

- Карамушкина Ирина Юрьевна (КСДП);

-Касымалиева Аида Камчыбековна (КСДП).


16. Кыргыз Республикасынын Жогорку Кенешинин Норвегия, Швеция, Дания жана Финляндия менен кызматташтык боюнча достук депутаттык тобу.
- Жапаров Акылбек Усенбекович- жетекчиси.
- Момбеков Рыскелди Чыныбекович (КСДП);
- Мусабекова Жылдыз Аманбековна (КСДП);
- Жээнчороев Мирлан Канатбекович (Республика-Ата-Журт);
- Байбакпаев Екметкул Журукпаевич (Республика-Ата-Журт);
- Турсунбаев Азизбек Атакозуевич (Кыргызстан);
- Бакиров Мирлан Исакбекович (Өнүгүү-Прогресс);
- Жутанов Алмаз Токтоназарович (Өнүгүү-Прогресс);
- Абдылдаев Мыктыбек Юсупович (Бир Бол);
- Текебаев Өмүрбек Чиркешович (Ата Мекен);
- Иманалиев Каныбек Капашович (Ата Мекен).
- Аманкулов Марат Аскерович (КСДП);
- Ормонов Улугбек Зулпукарович (Бир - Бол);

-Исаков Музаффар Ахмадхожаевич (КСДП).

17. Кыргыз Республикасынын Жогорку Кенешинин Польша Республикасы, Австрия Республикасы, Чехия Республикасы, Венгрия жана Словакия менен кызматташтык боюнча достук депутаттык тобу.
- Чудинов Игорь Витальевич (Бир Бол) - жетекчиси
- Бокоев Кенжебек Сатымкулович (Республика-Ата-Журт) - жетекчинин орун басары
- Мадеминов Мурадыл Ганыевич (КСДП) - жетекчинин орун басары
- Орозова Карамат Бабашевна (КСДП);
- Маннанов Ильхом Абдукахарович (КСДП);
- Кулбараков Автандил Илдузович (КСДП)
- Каримов Нодирбек Тохтосинович (КСДП);
- Икрамов Тазабек Икрамович (Өнүгүү-Прогресс);
- Жамалдинов Зиядин Исламович (Өнүгүү-Прогресс);
- Токторов Алмазбек Сатиевич (Кыргызстан).
- Баатырбеков Алмазбек Баатырбекович (Кыргызстан);  
- Казакбаев Руслан Айтбаевич (Республика-Ата-Журт);
- Иманалиев Каныбек Капашович (Ата Мекен);

- Карамушкина Ирина Юрьевна (КСДП);

-Осмонова Айнура Шермаматовна (КСДП). 

18. Кыргыз Республикасынын Жогорку Кенешинин Словения, Сербия, Болгария, Румыния жана башка балкан мамлекеттери менен кызматташтык боюнча достук депутаттык тобу. 
- Төлөнов Данияр Эрмекович (Кыргызстан)-жетекчиси;

- Узакбаев Абылкайыр Осмонбекович (Өнүгүү-Прогресс);
- Жунус уулу Алтынбек (Өнүгүү-Прогресс).

19. Кыргыз Республикасынын Жогорку Кенешинин Греция, Кипр Республикасы жана Израиль Мамлекети менен кызматташтык боюнча достук депутаттык тобу. 
- Айнакулов Мухтарбек Айнакулович (КСДП);
- Строкова Евгения Григорьевна (КСДП);
- Юсуров Абдумажит Лелезович (Өнүгүү-Прогресс);
- Масалиев Исхак Абсаматович (Өнүгүү-Прогресс);

- Карамушкина Ирина Юрьевна (КСДП).

20. Кыргыз Республикасынын Жогорку Кенешинин Турция Республикасы менен кызматташтык боюнча достук депутаттык тобу.
- Асылбек уулу Дамирбек (Кыргызстан) - жетекчиси
- Казакбаев Руслан Айтбаевич- жетекчинин орун басары
- Турсунбеков Чыныбай Акунович (КСДП);
- Матраимов Искендер Исмаилович (КСДП);
- Кодуранова Асель Союзбековна (КСДП);
- Алтыбаева Айнуру Тойчиевна (КСДП);
- Орозова Карамат Бабашевна (КСДП);
- Зулпукаров Төрөбай Закирович (КСДП);
- Мусабекова Жылдыз Аманбековна (КСДП);
- Нурбаев Абдывахап Мамодрасулович (КСДП);
- Примов Улан Бердибаевич (КСДП);
- Сабиров Максат Эсенович (Республика-Ата-Журт);
- Кыдыралиев Умбеталы Токторалиевич (Республика-Ата-Журт);
- Мамытов Талант Турдумаматович (Республика-Ата-Журт);
- Тулендыбаев Пархат Розымович (Республика-Ата-Журт);
- Бокоев Кенжебек Сатымкулович (Республика-Ата-Журт);
- Жамангулов Акылбек Жекшенович (Республика-Ата-Журт); 
- Иминов Фархат Ажмуханбетович (Республика-Ата-Журт);
- Зулушев Курманкул Токторалыевич (Республика-Ата-Журт);
- Алтынбеков Айбек (Республика-Ата-Журт);
- Исаев Канатбек Кедейканович (Кыргызстан);
- Калмаматов Жыргалбек Айтиевич (Кыргызстан);
- Баатырбеков Алмазбек Баатырбекович (Кыргызстан);
- Жумабеков Дастанбек Артисбекович (Кыргызстан);
- Юсуров Абдумажит Лелезович (Өнүгүү-Прогресс);
- Жамалдинов Зиядин Исламович (Өнүгүү-Прогресс);
- Асылбаева Гүлшат Кадыровна (Өнүгүү-Прогресс);
- Пирматов Исхак Айтбаевич (Бир Бол);
- Жумалиев Кубанычбек Мырзабекович (Бир Бол);
- Жапаров Акылбек Үсөнбекович (Бир Бол);
- Текебаев Өмүрбек Чиркешович (Ата Мекен);
- Садык Шер-Нияз (Ата Мекен);

- Масабиров Талайбек Айтмаматович (Кыргызстан);
- Макеев Нурланбек Кадыкеевич (Кыргызстан).

Кыргыз Республикасынын Жогорку Кеңешинин Азия мамлекеттери менен кызматташтык боюнча достук депутаттык топтору:
21. Кыргыз Республикасынын Жогорку Кенешинин Япония менен кызматташтык боюнча достук депутаттык тобу. 
- Масабиров Талайбек Айтмаматович (Кыргызстан) - жетекчиси
- Нурбаев Абдывахап Мамодрасулович (КСДП) - жетекчинин орун басары
- Молдобекова Гүлкан Сакиновна (КСДП);
- Аттокуров Данияр Бексултанович (КСДП);
- Алтыбаева Айнуру Тойчиевна (КСДП);
- Акаев Жанарбек Кубанычович (КСДП);
- Сурабалдиева Эльвира Жыргалбековна (КСДП); 
- Мадеминов Мурадыл Ганыевич (КСДП);
- Кулбараков Автандил Илдузович (КСДП
- Жураев Сайдолимжан Маруфович (КСДП);
- Артыков Анвар (КСДП);
- Зулпукаров Төрөбай Закирович (КСДП);
- Орозова Карамат Бабашевна (КСДП);
- Рыспаев Кожобек Жайчыбекович (КСДП);
- Сабиров Максат Эсенович (Республика-Ата-Журт);
- Абжалиев Алиярбек Токобекович (Республика-Ата-Журт);
- Ибраимжанов Болотбек Сапарбаевич (Республика-Ата-Журт);
- Конушбаев Тынчтыкбек Кадырбекович (Кыргызстан);
- Турсунбаев Азизбек Атакозуевич (Кыргызстан);
- Макеев Нурланбек Кадыкеевич (Кыргызстан);
- Төрөбаев Бакыт Эргешович (Өнүгүү-Прогресс);
- Юсуров Абдумажит Лелезович (Өнүгүү-Прогресс);
- Пирматов Исхак Айтбаевич (Бир Бол);
- Сулейманов Бахадыр Исхакович (Ата Мекен);
- Токторов Алмазбек Сатиевич (Кыргызстан).
- Субанбеков Бакирдин Жамалович (Бир Бол);
- Шыкмаматов Алмамбет Насырканович (Ата Мекен);

-Иманалиев Каныбек Капашович (Ата Мекен);
- Сарсейитов Исланбек Зайырбекович (Кыргызстан);

-Карашев Аалы Азимович (КСДП).

22. Кыргыз Республикасынын Жогорку Кенешинин Монголия менен кызматташтык боюнча достук депутаттык тобу.
- Нурматов Кубанычбек Советович (Кыргызстан) - жетекчиси
- Асылбаева Гүлшат Кадыровна (Өнүгүү-Прогресс) - жетекчинин орун басары
- Тулендыбаев Пархат Розымович (Республика-Ата-Журт);
- Жамалдинов Зиядин Исламович (Өнүгүү-Прогресс);
- Жумалиев Кубанычбек Мырзабекович (Бир Бол);

 

23. Кыргыз Республикасынын Жогорку Кенешинин Корея Республикасы менен кызматташтык боюнча достук депутаттык тобу.
-  Нышанов Сайдулла Канболотович (Ата Мекен) - жетекчиси;
- Асылбаева Гүлшат Кадыровна (Өнүгүү-Прогресс) - жетекчинин орун басары;
- Артыкбаев Осмонбек Мамбетжанович (КСДП);
- Кулбараков Автандил Илдузович (КСДП); 
- Турускулов Жыргалбек Күрүчбекович (Республика-Ата-Журт);
- Алтынбеков Айбек (Республика-Ата-Журт);
- Калмаматов Жыргалбек Айтиевич (Кыргызстан);
- Узакбаев Абылкайыр Осмонбекович (Өнүгүү-Прогресс);
- Жамалдинов Зиядин Исламович (Өнүгүү-Прогресс);
- Маматов Абдимуктар Маматович (Ата Мекен);

-Исмаилова Аида Жекшенбаевна (Республика-Ата-Журт).

 

24. Кыргыз Республикасынын Жогорку Кенешинин Малайзия, Филиппин Республикасы, Сингапур, Индонезия, Таиланд жана Вьетнам Социалистик Республикасы менен кызматташтык боюнча достук депутаттык тобу. 
- Нурбаев Абдывахап Мамодрасулович (КСДП)-жетекчиси;
- Казакбаев Руслан Айтбаевич (Республика-Ата-Журт)-жетекчинин орун басары;
-Байпакбаев Экмат Джурукпаевич(Республика-Ата-Журт)-жетекчинин орун басары;
-Момбеков Рыскелди Чыныбекович (КСДП);
- Өмүркулов Иса Шейшенкулович (КСДП); 
- Жетигенов Бакытбек Жеңишбекович (КСДП);
- Каримов Нодирбек Тохтосинович (КСДП);
- Маннанов Ильхом Абдукахарович (КСДП);
- Бабанов Өмүрбек Токтогулович (Республика-Ата-Журт);
- Мамытов Талант Турдумаматович (Республика-Ата-Журт);
- Өмүрбекова Алтынай Сейитбековна (Республика-Ата-Журт);
- Исмаилова Аида Жекшенбаевна (Республика-Ата-Журт);
- Тиллаев Таабалды Гапырович (Республика-Ата-Журт);
- Иминов Фархат Ажмуханбетович (Республика-Ата-Журт);
- Сыдыков Бактыбек Үсөнович (Республика-Ата-Журт);
- Алимбеков Нурбек Каарыевич (Кыргызстан);
- Жумабеков Дастанбек Артисбекович (Кыргызстан);
- Жолдошбаев Камчыбек Жолдошбаевич (Өнүгүү-Прогресс);
- Жамалдинов Зиядин Исламович (Өнүгүү-Прогресс);
- Чудинов Игорь Витальевич (Бир Бол);
- Шадиев Аскарбек Алимбаевич (Бир Бол);
- Мамашова Айсулуу Турусбековна (Ата Мекен);
- Салянова Аида Жеңишбековна (Ата Мекен);
- Маматов Абдимуктар Маматович (Ата Мекен).

25. Кыргыз Республикасынын Жогорку Кенешинин Индия Республикасы, Бангладеш жана Шри-Ланка менен кызматташтык боюнча достук депутаттык тобу. 
- Мусабекова Жылдыз Аманбековна (КСДП)-жетекчиси;
- Кодуранова Асель Союзбековна (КСДП);
- Байбакпаев Екметкул Журукпаевич (Республика-Ата-Журт);
- Конушбаев Тынчтыкбек Кадырбекович (Кыргызстан);
- Узакбаев Абылкайыр Осмонбекович (Өнүгүү-Прогресс);
- Никитенко Наталья Владимировна (Ата Мекен);

-Сулейманов Бахадыр Искакович (Ата Мекен).

26. Кыргыз Республикасынын Жогорку Кенешинин Пакистан Ислам Республикасы жана Афганистан менен кызматташтык боюнча достук депутаттык тобу. 
- Жунус уулу Алтынбек (Өнүгүү-Прогресс);
- Султанов Абдыкапар Маданбекович (Өнүгүү-Прогресс);

- Карамушкина Ирина Юрьевна (КСДП);

- Нурматов Кубанычбек Советович (Кыргызстан).

27. Кыргыз Республикасынын Жогорку Кенешинин Кытай Эл Республикасы менен кызматташтык боюнча достук депутаттык тобу. 
- Жамалдинов Зиядин Исламович (Өнүгүү-Прогресс) - жетекчиси
- Токтошев Эмиль Токтакунович (Ата Мекен) - жетекчинин орун басары
- Турсунбеков Чыныбай Акунович (КСДП);
- Сурабалдиева Эльвира Жыргалбековна (КСДП); 
- Арапбаев Азамат Абдуллажанович (КСДП);
- Алтыбаева Айнуру Тойчиевна (КСДП);
- Строкова Евгения Григорьевна (КСДП);
- Рыспаев Кожобек Жайчыбекович (КСДП);
- Бекешов Дастан Далабайевич (КСДП);
- Артыкбаев Осмонбек Мамбетжанович (КСДП);
- Примов Улан Бердибаевич (КСДП);
- Бабанов Өмүрбек Токтогулович (Республика-Ата-Журт);
- Казакбаев Руслан Айтбаевич (Республика-Ата-Журт);
- Мамытов Талант Турдумаматович (Республика-Ата-Журт);
- Исмаилова Аида Жекшенбаевна (Республика-Ата-Журт);
- Тулендыбаев Пархат Розымович (Республика-Ата-Журт);
- Тиллаев Таабалды Гапырович (Республика-Ата-Журт);
- Абжалиев Алиярбек Токобекович (Республика-Ата-Журт);
- Жунус уулу Адыл (Республика-Ата-Журт);
- Райымкулов Бактыбек Кемелбекович (Республика-Ата-Журт);
- Мавлянова Махабат Эргешовна (Республика-Ата-Журт);
- Жамангулов Акылбек Жекшенович (Республика-Ата-Журт);
- Иминов Фархат Ажмуханбетович (Республика-Ата-Журт);
- Сыдыков Бактыбек Үсөнович (Республика-Ата-Журт);
- Турускулов Жыргалбек Күрүчбекович (Республика-Ата-Журт);
- Баймуратов Калдарбек Шакирович (Республика-Ата-Журт);
- Зулушев Курманкул Токторалыевич (Республика-Ата-Журт);
- Кыдыралиев Умбеталы Токторалиевич (Республика-Ата-Журт);
- Конушбаев Тынчтыкбек Кадырбекович (Кыргызстан);
- Төлөнов Данияр Эрмекович (Кыргызстан);
- Асылбек уулу Дамирбек (Кыргызстан);
- Бакиров Мирлан Исакбекович (Өнүгүү-Прогресс);
- Асылбаева Гүлшат Кадыровна (Өнүгүү-Прогресс);
- Юсуров Абдумажит Лелезович (Өнүгүү-Прогресс);
- Жутанов Алмаз Токтоназарович (Өнүгүү-Прогресс);
- Масалиев Исхак Абсаматович (Өнүгүү-Прогресс);
- Чудинов Игорь Витальевич (Бир Бол);
- Жумалиев Кубанычбек Мырзабекович (Бир Бол);
- Акматов Алмасбек Жумабекович (Бир Бол);
- Жапаров Акылбек Үсөнбекович (Бир Бол); 
- Текебаев Өмүрбек Чиркешович (Ата Мекен);
- Иманалиев Каныбек Капашович (Ата Мекен);
- Сулейманов Бахадыр Исхакович (Ата Мекен);
- Салянова Аида Жеңишбековна (Ата Мекен);
- Самаев Урматбек Обозбекович (Кыргызстан);
- Токторов Алмазбек Сатиевич (Кыргызстан);
- Маматов Абдумуктар Маматович.(Ата Мекен);

-Осмонова Айнура Шермаматовна (КСДП);

-Исаков Музаффар Ахмадхожаевич (КСДП);

- Сарсейитов Исланбек Зайырбекович (Кыргызстан);

- Керезбеков Канат Керезбекович (КСДП);

- Нурматов Кубанычбек Советович (Кыргызстан).
28. Кыргыз Республикасынын Жогорку Кенешинин Австралия жана Жаңы Зеландия менен кызматташтык боюнча достук депутаттык тобу. 
- Өмүркулов Иса Шейшенкулович (КСДП) - жетекчиси
- Артыков Анвар (КСДП);
- Байбакпаев Екметкул Журукпаевич (Республика-Ата-Журт);
- Икрамов Тазабек Икрамович (Өнүгүү-Прогресс);
- Жунус уулу Алтынбек (Өнүгүү-Прогресс);
- Иманалиев Каныбек Капашович (Ата Мекен).

Кыргыз Республикасынын Жогорку Кеңешинин Африка, Жакынкы Чыгыш жана Орто Азия мамлекеттери менен кызматташтык боюнча достук депутаттык топтору:
29. Кыргыз Республикасынын Жогорку Кенешинин Иран Ислам Республикасы менен кызматташтык боюнча достук депутаттык тобу. 

- Бакиров Мирлан Исакбекович (Өнүгүү-Прогресс);-жетекчиси

- Баатырбеков Алмазбек Баатырбекович (Кыргызстан);

- Исаев Канатбек Кедейканович (Кыргызстан);
- Узакбаев Абылкайыр Осмонбекович (Өнүгүү-Прогресс).

30. Кыргыз Республикасынын Жогорку Кенешинин Иордания, Сирия Араб Республикасы, Палестина Мамлекети, Сауд Аравия Королдугу, Бириккен Араб Эмираттары, Кувейт Мамлекети жана Катар менен кызматташтык боюнча достук депутаттык тобу. 
- Зулпукаров Төрөбай Закирович (КСДП) - жетекчиси
- Кыдыралиев Умбеталы Токторалиевич (Республика-Ата-Журт) - жетекчинин орун басары
- Жумабеков Дастанбек Артисбекович (Кыргызстан) - жетекчинин орун басары
- Момбеков Рыскелди Чыныбекович (КСДП);
- Молдобекова Гүлкан Сакиновна (КСДП);
- Матраимов Искендер Исмаилович (КСДП);
- Кодуранова Асель Союзбековна (КСДП);
- Аттокуров Данияр Бексултанович (КСДП);
- Аманкулов Марат Аскерович (КСДП);
- Маннанов Ильхом Абдукахарович (КСДП);
- Каримов Нодирбек Тохтосинович (КСДП);
- Бекешов Дастан Далабайевич (КСДП);
- Жетигенов Бакытбек Жеңишбекович (КСДП);
- Примов Улан Бердибаевич (КСДП);
- Сабиров Максат Эсенович (Республика-Ата-Журт);
- Өмүрбекова Алтынай Сейитбековна (Республика-Ата-Журт);
- Ибраимжанов Болотбек Сапарбаевич (Республика-Ата-Журт);
- Бокоев Кенжебек Сатымкулович (Республика-Ата-Журт);
- Зулушев Курманкул Токторалыевич (Республика-Ата-Журт);
- Алимбеков Нурбек Каарыевич (Кыргызстан);
- Баатырбеков Алмазбек Баатырбекович (Кыргызстан);

-Макеев Нурланбек Кадыкеевич (Кыргызстан) 

- Төрөбаев Бакыт Эргешович (Өнүгүү-Прогресс);
- Жолдошбаев Камчыбек Жолдошбаевич (Өнүгүү-Прогресс);
- Жапаров Акылбек Үсөнбекович (Бир Бол);
- Нышанов Сайдулла Канболотович (Ата Мекен);
- Токтошев Эмиль Токтакунович (Ата Мекен);
- Маматов Абдимуктар Маматович (Ата Мекен);
- Самаев Урматбек Обозбекович (Кыргызстан);
- Назаров Аймамат Кошоевич (Кыргызстан);
- Ормонов Улугбек Зулпукарович (Бир - Бол);
- Айдаров Салайдин Абдираевич (Кыргызстан);

- Исаков Музаффар Ахмадхожаевич (СДПК);

- Эргешов Алмазбек Манасбекович (Кыргызстан);

-Карашев Аалы Азимович (КСДП);

-Осмонова Айнура Шермаматовна (КСДП);

- Керезбеков Канат Керезбекович (КСДП);

- Рысалиев Зарылбек Кылычбекович (Республика Ата Журт).

31. Кыргыз Республикасынын Жогорку Кенешинин Египет Араб Республикасы, Алжир Элдик демократиялык Республикасы, Тунис Республикасы, Марокко Королдугу жана башка африка мамлекеттери менен кызматташтык боюнча достук депутаттык тобу. 
- Икрамов Тазабек Икрамович (Өнүгүү-Прогресс);
- Субанбеков Бакирдин Жамалович (Бир Бол);

- Исаков Музаффар Ахмадхожаевич (СДПК);

- Карамушкина Ирина Юрьевна (КСДП).

Бардыгы: 31 топ



Көрүүлөрдүн саны : 11692